Blog Post

Terapia par, małżeńska

  • Autor: Marta Żurowska
  • 07 gru, 2015

Terapia par

Z roku na rok wzrasta liczba rozwodów. Jest to oznaka, że nie staramy się ratować naszych związków? Czy naprawdę kryzys musi oznaczać rozstanie? Czy jest jeszcze jakakolwiek szansa na uratowanie relacji, która przecież tak niedawno była dla nas wyjątkowa i najważniejsza. Im wcześniej zauważymy, że w naszym związku mamy do czynienia z kryzysem tym lepiej, gdyż mamy wtedy czas, aby coś z tym zrobić. Kryzys nie musi oznaczać końca. Z psychologicznego punktu widzenia – kryzys to moment, w którym musi nastąpić zmiana. A jaka to będzie zmiana to już zależy od partnerów. Paradoksalnie możemy z kryzysu wyjść dojrzalsi, bogatsi w doświadczenia i silniejsi.

Po czym rozpoznać, że jest kryzys w związku?

Oczywiście każdy z partnerów to czuje. Nie można stwierdzić, że kryzys jest wtedy gdy mąż nie pomaga żonie w sprzątaniu, bo to wcale nie musi oznaczać, że komukolwiek to przeszkadza. Jednak jeśli żona czuje, że jest jej z tym źle, że nie czuje wsparcia, że czuje się samotna, że już nie wie jak ma to zakomunikować, aby było usłyszane, to wtedy już jest to problem. Niezwykle ważny w każdej relacji, a szczególnie w związku jest wzajemny szacunek. Gdy on słabnie to znaczy, że jest miedzy małżonkami dużo negatywnych, niewypowiedzianych emocji, które niszczą ich związek od środka. Problemy w komunikacji to kolejna oznaka kryzysu. Czasem mówimy coś, a druga osoba przepuszcza to przez swoja interpretacje i w konsekwencji słyszy coś zupełnie innego. Mamy wtedy wrażenie, że już chyba nigdy się nie dogadamy, że to już nie ma sensu. Faktycznie jest to duży problem, który może zniszczyć związek.Brak wspólnie spędzanego czasu jest również oznaką, że coś się dzieje złego w relacji partnerów. Niestety jest to błędne kolo. Kiedy nie potrafimy już rozmawiać z partnerem, to po prostu nie mamy ochoty spędzać z nim czasu. A ta sytuacja na pewno nie pomoże nam się zbliżyć do siebie. Kolejnym skutkiem problemów partnerskich są problemy w sferze seksualnej.

Psychoterapia par

Psychoterapia par jest okazją do pracy nad związkiem na neutralnym gruncie. Celem terapii jest przede wszystkim zdiagnozowanie problemu, dojście do jego genezy i odkrycie mechanizmów działania. Efektem psychoterapii par jest zmniejszenie barier komunikacyjnych i emocjonalnych. Bariery te utrudniają rozwój indywidualny partnerów, a w konsekwencji ich związku. Podczas psychoterapii par partnerzy rozwijają swoje umiejętności, które w przyszłości pozwolą im na samodzielne przejście kryzysu. Najczęściej psychoterapia odbywa się co dwa tygodnie i czas sesji wynosi 90 min. Psychoterapeuta spotyka się ze swoimi pacjentami w Warszawie.

Wyślij nam wiadomość

Masz pytanie? Chcesz się zapisać na konsultację lub terapię? Jesteśmy tu po to,
aby Ci pomóc. 

Wyślij do nas wiadomość,
a my skontaktujemy się z Tobą. 

Share by: