Przyczyny ataków paniki
- Autor: Marta Żurowska
- •
- 05 paź, 2015
Jakie są cechy ataku paniki?
Atak paniki inaczej napady paniki czy zaburzenie lękowe z napadami paniki to nagłe wystąpienie lęku. Występują przynajmniej 4 z 13 poniższych objawów:
- Kołatanie serca
- Zawroty głowy
- Pocenie się
- Poczucie dławienia się
- Drżenie lub dygotanie rak
- Duszności
- Depersonalizacja
- Strach przed umieraniem
- Strach przed uduszeniem się
- Strach przed popadnięciem w obłęd
W niektórych przypadkach atakom paniki towarzyszy mniejsza ilość objawów i wtedy mówimy o napadach paniki o ograniczonych objawach.
Ataki paniki mogą być sytuacyjne, czyli pojawiają się w określonych sytuacjach, a także spontaniczne, czyli pojawiają się nieoczekiwanie.
Charakterystyczną cechą dla zaburzenia, jakim są ataki paniki jest lęk przed wystąpieniem kolejnego napadu paniki, a więc tzw lęk przed lękiem.
Napady paniki mogą także występować w innych zaburzeniach lękowych jak fobia społeczna czy klaustrofobia. Ataki paniki mogą pojawić się w nocy, wówczas osoba budzi się w dużym lęku.
Bardzo często ataki paniki współwystępują z agorafobią, czyli „lęk przed znalezieniem się w miejscu lub sytuacji, z których ucieczka może być trudna (lub kłopotliwa) albo, w których może nie być dostępna pomoc w wypadku nieoczekiwanego lub uwarunkowanego sytuacyjnie napadu paniki lub objawów podobnych do paniki" (cytowane za:APA, Kryteria Diagnostyczne wg DSM – IV – TR)
Wyślij nam wiadomość
aby Ci pomóc.