Blog Post

Lęk Uogólniony

  • Autor: Marta Żurowska
  • 04 maj, 2015

Czy towarzyszy Ci przez większość czasu lęk? Czy stale martwisz się niemalże o wszystko? Czy czujesz się tym już zmęczony? Czy trudno Ci się skoncentrować?Nie możesz spać? Przeczytaj ten artykuł - o zaburzeniu lęku uogólnionego.

Objawy zaburzenia lęku uogólnionego

O zaburzeniu lęku uogólnionego GAD (Generalized Anxiety Disorder) możemy mówić, gdy objawami są: silny lęk i martwienie się, oczekiwanie niepomyślnych dla siebie i innych wydarzeń, niepokój i uczucie podenerwowania, szybkie męczenie się, trudności w koncentracji lub uczucie pustki w głowie, rozdrażnienie, napięcie mięśniowe, zaburzenia snu. Objawy te bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie i są przyczyną poważnego cierpienia psychicznego. Średni czas od momentu pojawienia się zaburzenia do zgłoszenia się na psychoterapię to 25 lat. Dzieje się tak, gdyż pacjenci utożsamiają swoje zamartwianie się z cechą osobowości i twierdzą, że tacy po prostu są.

Przyczyny zaburzenia lęku uogólnionego

W zaburzeniu lęku uogólnionego głównym objawem jest martwienie się. Jest to łańcuch myśli o negatywnym zabarwieniu. Dotyczy przyszłych wydarzeń o niepewnym rezultacie. U pacjentów z tym zaburzeniem rozróżnia się dwa rodzaje martwienia się:


  • Typ 1 – dotyczy zewnętrznych wydarzeń np. utrata pracy, brak środków do życia i wewnętrznych, jak np. własne zdrowie
  • Typ 2 – dotyczy samego martwienia się np. „martwienie się doprowadzi mnie do szaleństwa", „nie mogę kontrolować własnego martwienia", „to nienormalne, aby się tak martwić"

Pacjenci z GAD najpierw tworzą pozytywne przekonania na temat martwienia się np. „myślenie o problemach ewentualnych pozwala mi mieć nad nimi kontrolę". Potem jednak, gdy zaczyna rozwijać się martwienie typu 2 czują się już z tym bardzo źle. Trudno jest im jednak uniknąć zupełnie martwienia się, gdyż to stoi w sprzeczności z wypracowanymi wcześniej pozytywnymi przekonaniami na temat martwienia. Z drugiej strony bardzo starają się unikać martwienia się, bo boją się, że w końcu oszaleją.

Lęk uogólniony - Terapia

Celem psychoterapii jest przede wszystkim zmiana przekonań pacjenta na temat martwienia się. Ważnym elementem jest porzucenie unikania martwienia się i zachowań kontrolujących ten proces. Następnie kładzie się nacisk na wypracowanie nowych przekonań odnośnie martwienia, jako jednej z metod radzenia sobie z problemami.

Skuteczność psychoterapii

Wzrasta liczba badań wykazujących, że psychoterapia poznawczo-behawioralna zaburzenia lękowego uogólnionego powoduje trwałe i solidne efekty. U ponad 50% pacjentów po psychoterapii stwierdza się lepsze funkcjonowanie (Butler i in. 1991; Borkovec i Costello 1993).

Wyślij nam wiadomość

Masz pytanie? Chcesz się zapisać na konsultację lub terapię? Jesteśmy tu po to,
aby Ci pomóc. 

Wyślij do nas wiadomość,
a my skontaktujemy się z Tobą. 

Share by: